Historia naszego Gimnazjum

Dzieje naszego gimnazjum nie są długie - zapoczątkowała je reforma oświaty z 1999 roku. Od tego momentu, aż do dziś, budynek dawnej szkoły podstawowej nr 1 jest we władaniu gimnazjalistów i licealistów. Położony w dogodnym punkcie miasta, wypełniony rzeszami uczniów, jest miejscem gdzie nie tylko zdobywa się wiedzę, ale zawiera przyjaźnie, uczestniczy w wielu wydarzeniach rozrywkowych i kulturalnych. Nie wszyscy uczniowie wiedzą jednak, jak długa jest historia naszej szkoły. Zaraz po II wojnie światowej, kiedy tylko nauczyciele i uczniowie wrócili do zniszczonego miasta, w marcu 1945 roku, rozpoczęły się zajęcia szkolne.

Zdj. 1 - Otwarcie szkoły

 

Zdj. 2 - Uczniowie z 1957 roku

 

Zdj. 3 - Uczennica z 1957 roku

 

Początkowo odbywały się one w nieistniejącym dziś budynku kościoła ewangelickiego, później szkołę przeniesiono do dawnej siedziby cadyka, przy ul. Pijarskiej 10.

Zdj. 4 - Dawna siedziba cadyka, przy ul. Pijarskiej 10

Od 1962 roku rozpoczęto prace przy nowym budynku szkoły, a w 1964 roku oddano ją do użytku. Do dziś służy gimnazjalistom i licealistom. Szkoła cały czas się rozbudowuje i staje się coraz nowocześniejsza: w 2004 roku oddano do użytku nową salę gimnastyczną z nowoczesnym zapleczem. Obecnie historię gimnazjum tworzą ci gimnazjaliści, którzy angażują się w życie naszej szkoły, organizując akademie, dyskoteki, działając w Samorządzie Szkolnym, występując w teatrze, kabarecie, reprezentując nas w zawodach sportowych i konkursach.

Autor artykułu: p. Renata Przybylska

Loga projektów